fbpx

Zapisz się na rozmowę z nami!

ROZMOWA

Zapisz się na niezobowiązującą rozmowę z nami, abyśmy mogli poznać i zrozumieć Twoje potrzeby i oczekiwania oraz przygotować ofertę, która będzie do nich dopasowana.

Projekt kompleksowy aranżacji wnętrz

Kompleksowy projekt aranżacji wnętrz to najbardziej holistyczny ze wszystkich rodzajów projektów oferowanych przez architektów wnętrz. Zawiera w sobie projekt funkcjonalny, projekt koncepcyjny oraz projekt wykonawczy.

W Balicka Design to właśnie projekt kompleksowy jest podstawową usługą, którą oferujemy. Nie projektujemy ”częściowo”, tzn. nie tworzymy projektów funkcjonalnych, koncepcyjnych ani wykonawczych jako odosobnionych projektów. Dlaczego? Z wieloletniego doświadczenia wiemy, że to nie pomaga osiągnąć naszym Klientom ich głównego celu, czyli tego, aby w relatywnie krótkim czasie zamieszkać w pełni urządzonym i uszytym na miarę domu lub mieszkaniu. Aby to zrobić potrzebny jest pełen projekt kompleksowy.

Co obejmuje zatem projekt kompleksowy i jaki jest jego zakres?

1. Szczegółowy wywiad

Przed postawieniem pierwszej kreski w projekcie chcemy szczegółowo poznać i zrozumieć marzenia, potrzeby, preferencje i oczekiwania naszych Klientów.
Szczegółowy wywiad podzielony jest na dwa etapy. Pierwszym etapem jest wypełnienie dokumentu o nazwie “Badanie potrzeb i preferencji”. Nasi klienci otrzymują go na kilka tygodni przed rozpoczęciem projektu, aby mogli przez ten czas “wyrzucić z głowy” wszystkie ważne rzeczy, o których musimy wiedzieć, żeby stworzyć dla nich całkowicie spersonalizowane wnętrze. W tym dokumencie pytamy o to, co lubią, co ich inspiruje, w jakich wnętrzach czują się najbardziej komfortowo, czym lubią się otaczać, jakie mają nawyki i przyzwyczajenia, jak spędzają czas na co dzień, czy i jakie mają hobby i pasje, czy mają zwierzęta, jaki budżet chcieliby przeznaczyć na całe przedsięwzięcie, etc. Tych pytań jest dużo, dużo więcej, a niektóre z nich są bardzo szczegółowe,

Drugim etapem, tuż po rozpoczęciu projektu, jest rozmowa. Podczas tej rozmowy omawiamy cały dokument, abyśmy mieli pewność, że w 100% zrozumieliśmy wszystko, co Klienci chcieli nam w nim przekazać. Jeżeli coś jest niejasne, to zadajemy pytania pogłębiające.

Szczegółowy wywiad jest kluczowy do tego, abyśmy byli w stanie wczuć się w sytuację Klienta, zrozumieć co chce osiągnąć oraz sprecyzować kierunek w którym poprowadzimy projekt.

2. Inwentaryzacja

Inwentaryzacja to dokładny pomiar aktualnego stanu wnętrza. Dokonujemy szczegółowych pomiarów we wszystkich projektowanych pomieszczeniach oraz wykonujemy dokumentację fotograficzną, która będzie dla nas dodatkową pomocą przy tworzeniu projektu.

3. Projekt układu funkcjonalnego

Projekt układu funkcjonalnego to swoista struktura wnętrza, w ramach której nasi Klienci będą mogli swobodnie i wygodnie funkcjonować w nim na co dzień, w zgodzie z ich naturalnym, dobowym rytmem.

Taki projekt ma formę rzutu, czyli rysunku wnętrza widzianego z lotu ptaka. Pokazujemy na nim wnętrze z układem wszystkich ścian działowych, które zdefiniują rozkład i wielkość pomieszczeń, z rozmieszczeniem stałej zabudowy meblowej, mebli wolnostojących, głównych urządzeń AGD oraz sanitariatów.

Przygotowujemy minimum 2 wersje projektu układu funkcjonalnego, a jeżeli zobaczymy, że istnieje zbieżność pomiędzy wytycznymi i potrzebami Klientów a potencjałem i możliwościami wnętrza ich nieruchomości to takich wersji może powstać więcej.

4. Tablice nastrojów, czyli moodboardy

Podczas szczegółowego wywiadu dowiadujemy się wszystkiego o potrzebach, marzeniach i oczekiwaniach estetycznych naszych Klientów oraz poznajemy wnętrza i przestrzenie, które ich inspirują. Na podstawie wszystkich tych informacji teraz to my przygotowujemy nasze inspiracje dla nich.

Są to tzw. tablice nastrojów, zwane z angielskiego moodboard’ami. Tworzymy je do każdego projektowanego pomieszczenia. Pokazujemy na nich wyselekcjonowane i przemyślane propozycje kolorystyki, mebli, oświetlenia, tkanin, akcesoriów dekoracyjnych czy poszczególnych materiałów i detali wykończeniowych, które razem tworzą spójną koncepcję stylistyczną wnętrza całego pomieszczenia.

Moodboard’y w dalszej części projektu posłużą jako baza do stworzenia fotorealistycznych wizualizacji 3D wnętrza.

5. Wybór materiałów i wyposażenia

Elementów wyposażenia, które trzeba wybrać, aby stworzyć pełną aranżację wnętrza jest po częstokroć nawet kilkaset! My pomagamy naszym Klientom wybrać wszystko, aby nie musieli samodzielnie tego robić, przeznaczając na to swój czas wolny. Zamiast prezentować im niezliczony ocean opcji i wariantów do samodzielnego wyboru proponujemy im tylko te rzeczy, które przepuścimy przez filtr ich indywidualnych gustów i oczekiwań, charakterystyki wnętrza ich nieruchomości oraz – co ważne – budżetu.

Nieodłącznym elementem wyboru materiałów i wyposażenia są wspólne zakupy w Warszawie, czyli tzw. shopping concierge, podczas których wspólnie z Klientami wybieramy ważne elementy wyposażenia. Klientów zabieramy do sprawdzonych atelier i sklepów z wyposażeniem wnętrz, które oferują dobrą jakość oraz dostępność i czas realizacji zamówień produktów.

6. Kosztorys, lista zakupowa oraz monitorowanie budżetu

Równocześnie z wyborem materiałów i wyposażenia tworzymy jego szczegółowe i kompletne zestawienie, czyli tzw. listę zakupową, dzięki której nasi Klienci z łatwością będą mogli zamawiać wszystkie rzeczy.

Każda lista zakupowa zawiera nazwę produktu, jego zdjęcie, opis, parametry techniczne, potrzebną ilość, cenę jednostkową, całkowity koszt zakupu, adres sklepu lub link do strony sklepu, gdzie produkt jest dostępny i gdzie można go zamówić.

Co ważne, lista zakupowa zawiera dodatkowo moduł budżetu, który zarówno nam, jak i naszym Klientom pozwala na bieżąco monitorować i kontrolować całkowity koszt vs. założony budżet. Rozumiemy, że budżety nie są z gumy, dlatego gwarantujemy, że cały projekt stworzymy tak, by był nie tylko piękny i funkcjonalny, ale również realistyczny finansowo i mieszczący się w zdefiniowanym budżecie.

7. Wstępne foto-realistyczne wizualizacje 3D

Aby nasi Klienci mogli lepiej wyobrazić sobie docelowy wygląd wnętrza wraz z jego układem funkcjonalnym, stylem i estetyką, które do tego miejsca wspólnie wypracowaliśmy, na tym etapie projektu tworzymy wstępne wizualizacje 3D.

Są to wizualizacje foto-realistyczne i nie służą do zaprezentowania hipotetycznego wyglądu wnętrza, który byłby co najwyżej naszą wizją albo inspiracją. Wręcz odwrotnie. Te wizualizacje obrazują wszystkie elementy i kolorystykę, które wspólnie z Klientem wypracowywaliśmy do tego momentu. Widać więc na nich wszystkie rozwiązania funkcjonalno-użytkowe, estetyczne, materiałowe, kolorystyczne, oświetleniowe oraz całe wyposażenie.

Dlatego dzięki tym wizualizacjom nasi Klienci zyskują bardzo dobry pogląd na to jak może wyglądać gotowe, już urządzone wnętrze, a nie wnętrze hipotetyczne, będące jedynie wizją lub propozycją architekta, którą nie zawsze można przecież wprowadzić w życie.

8. Projekt wykonawczy

W następnym kroku przygotowujemy kompleksową dokumentację techniczną, zwaną projektem wykonawczym. Projekt wykonawczy składa się z bardzo szczegółowych i dokładnych rysunków technicznych, które są precyzyjną instrukcję budowlaną dla ekipy remontowo-budowlanej i wykonawców (np. stolarz, kamieniarz, etc.) umożliwiającą im przeprowadzenie prac wykończeniowych zgodnie z założeniami projektu.

Oto elementy, które otrzymują nasi Klienci:

  • Rzuty proponowanych układów funkcjonalnych w skali 1:50 z wymiarami
  • Rzuty z usytuowaniem:
    – wyburzeń i nowych ścian
    – instalacji elektrycznej
    – oświetlenia
    – instalacji wodnokanalizacyjnej
    – centralnego ogrzewania
    – klimatyzacji i wentylacji
    – rekuperacji
    – ogrzewania podłogowego
    – nagłośnienia
    – kolorystyką ścian oraz okładzin ściennych
    – układem podłóg wraz z kierunkiem ułożenia desek/płytek/paneli etc., w skali 1:50 z wymiarami
  • Istotne widoki ścian z kompletnym wyposażeniem, kolorystyką i doborem materiałów w skali 1:20, z wymiarami
  • Szczegółowy projekt zabudowy kuchni oraz łazienek w skali 1:20, z wymiarami
  • Rysunki wykonawcze mebli na wymiar w skali 1:20, z wymiarami
  • oraz wszelkie pozostałe rysunki niezbędne dla wykonawców.

Wyznajemy zasadę, że gdziekolwiek i jakiekolwiek prace będą musieli przeprowadzić wykonawcy, to otrzymają od nas stosowny rysunek wykonawczy. Robimy to po to, by wykonawcy nie musieli się niczego domyślać, tylko żeby postępowali zgodnie z naszą instrukcją, aby nasi Klienci zamieszkali w dokładnie takim wnętrzu jakie wspólnie wypracowaliśmy.

9. Końcowe foto-realistyczne wizualizacje 3D

To już ostatni etap projektu, który wiąże się z niemałymi emocjami, ponieważ przygotowujemy końcowe wizualizacje 3D, na których widać ostateczną wersję wnętrza wraz z jego rozwiązaniami estetycznymi, materiałowymi, kolorystycznymi, oświetleniowymi oraz z całym wyposażeniem. Te wizualizacje wykonujemy w jakości fotorealistycznej i w bardzo wysokiej rozdzielczości oraz z maksymalną ilością detali, aby to, co na nich widać było jak najwierniejszą i najbardziej realistyczną trójwymiarową ilustracją przestrzenną wnętrza, gdy już będzie gotowy do zamieszkania po etapie remontowo-budowlanym.

10. Mentoring architektoniczny

Zazwyczaj współpraca z architektem wnętrz nad stworzeniem kompleksowego projektu aranżacji wnętrz kończy się wraz z przekazaniem Klientom kompletnej dokumentacji, czyli projektu wykonawczego, projektu układu funkcjonalnego, wizualizacji oraz kompletnej listy zakupowej wraz z kosztorysem całego projektu. Klienci wyposażeni w taką dokumentację mogą rozpocząć etap remontowo-budowlany.

Pytanie, czy są na to gotowi? Jeżeli nie mają wiedzy techniczno-budowlanej oraz czasu na to, by na bieżąco monitorować prace wykonawców to istnieje niemałe ryzyko, że ostateczny kształt wnętrza będzie odbiegać od tego pokazanego w projekcie, i to pomimo doskonale przygotowanej dokumentacji. Aby to ryzyko ograniczyć i znacząco zwiększyć szansę na to, że etap remontowo-budowlany przebiegnie sprawnie a wykonawcy przeprowadzą prace zgodnie z projektem w tym miejscu wszystkich naszych Klientów obejmujemy naszym bezpłatnym mentoringiem architektonicznym.

Mentoring to seria indywidualnych rozmów, podczas których pomagamy Klientom rozwiązywać charakterystyczne dla tego etapu wyzwania i problemy, których sami nie byliby w stanie rozwiązać. Tym samym dzięki mentoringowi oszczędzają mnóstwo cennego czasu i unikają wielu kosztownych błędów, o które niestety bardzo łatwo podczas etapu wykończenia, gdy przechodzi się przez niego samodzielnie, bez wsparcia architekta.