fbpx

Zapisz się na rozmowę z nami!

ROZMOWA

Zapisz się na niezobowiązującą rozmowę z nami, abyśmy mogli poznać i zrozumieć Twoje potrzeby i oczekiwania oraz przygotować ofertę, która będzie do nich dopasowana.

Blog

Jak wybrać ekipę remontową dla siebie?

Bywa tak, że już sama myśl o remoncie wywołuje u niektórych tik nerwowy, i to zanim jeszcze pomyślą o tym jak wybrać ekipę remontową i o całym tym bałaganie, który będzie się ciągnął przez kilka miesięcy trwania remontu. Gdy w ręku masz już gotowy, szczegółowy i dopracowany projekt wnętrz to właśnie remont i poszukiwanie ekipy dzielą Cię się od spełnienia marzenia o zamieszkaniu w swoim wymarzonym mieszkaniu czy domu.

Znalezienie wykonawców to dość stresujące zadanie. Zwłaszcza gdy się nasłuchałeś od znajomych lub przeczytałeś gdzieś w internetach przeróżne opowieści o nieudanych remontach, w których jakość wykonanych prac była niska, lub że ekipa wykruszyła się w połowie, zostawiając właściciela na lodzie. Takie historie się zdarzają i jak do każdej innej rzeczy, tak i do wyboru ekipy remontowej trzeba się przygotować. Jak więc znaleźć rzetelną ekipę remontową, dopasowaną do Twoich potrzeb, abyś sam nie stał się bohaterem jednej z takich opowieści?

Etap nr 1: Poszukiwanie ekipy remontowej

Poszukiwania ekipy możesz rozpocząć na wiele sposobów. Możesz poprosić kogoś z rodziny lub znajomych o zarekomendowanie Tobie jakiejś ekipy, z którą sami kiedyś pracowali. Jeżeli była to rzetelna ekipa to zaoszczędzisz w ten sposób czas na poszukiwani. Możesz również przeszukać Internet wpisując w wyszukiwarkę odpowiednią frazę lub zamieścić ogłoszenie na którymś z portali dedykowanych m.in. remontom (np. fixly.pl, oferteo.pl, oferia.pl, wykonawca.pl), bądź na grupach na Facebooku poświęconym tej tematyce. Miejsc, w których możesz szukać jest mnóstwo!

Dobrym źródłem rekomendacji będzie także Twój architekt. To osoba, do której masz zaufanie i która ma podobne poczucie estetyki do Ciebie. Zapytaj, czy może polecić Ci rzetelnych wykonawców, którzy dobrze wykonają przygotowany przez niego projekt. Będzie to świetna rekomendacja, którą warto poważnie rozważyć. Architekt podczas realizacji zwraca uwagę na detale, które dla przeciętnej osoby mogą być niezauważalne. Jeżeli jeszcze nie masz architekta to przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jak wybrać idealnego dla siebie.

Etap nr 2: Weryfikacja umiejętności ekipy remontowej

Załóżmy, że masz już grupę potencjalnych wykonawców, a każdy z nich ma świetne referencje. Czy w takim razie możesz szybko wybrać jednego z nich i mieć problem z głowy? Zdecydowanie nie polecam takiej praktyki, ponieważ warto sprawdzić na własne oczy jak wybrani wykonawcy pracują i jaki jest ich standard wykończenia wnętrz. Co zatem zrobić? Najlepiej poproś potencjalną ekipę o listę adresów, pod którymi wykonywała już remont lub gdzie go kończy. Nawet jeżeli jakaś ekipa robi na tobie dobre pierwsze wrażenie, rozmowa telefoniczna jest sympatyczna, ale nie potrafi wskazać żadnego adresu lub nawet pokazać zdjęć z realizacji, powinno dać to Tobie do myślenia.

Gdy masz już listę adresów w ręku, to pojedź we wskazane miejsca. Zobaczy na własne oczy i oceń jakość trwających bądź ukończonych prac. Jeżeli kompletnie się na tym nie znasz i nie jesteś w stanie dokonać takiej oceny to zabierz ze sobą specjalistę, który Ci w tym pomoże. Może to być Twój architekt lub znajomy, który ma większą wiedzę niż Ty. Jeśli jest taka możliwość to obejrzyj kilka nieruchomości, aby mieć porównanie.

Podczas oglądania remontowanych lokali zwracaj uwagę na te elementy, które pojawią się również u Ciebie. Jeśli w twoim projekcie pojawia się sztukateria to postaraj się obejrzeć realizacje ekip, które mają doświadczenie w jej układaniu. Pamiętaj, że zróżnicowanie ekip pod kątem kompetencji jest duże, dlatego poszukaj takiej, której umiejętności będą dopasowane do Twoich potrzeb. Byłoby fantastycznie, gdybyś zobaczył remont, który się już zakończył i taki który jeszcze trwa. Będziesz mógł ocenić, jak ekipa pracuje, jak organizuje sobie plac budowy i jak zabezpiecza lokal. Zabezpieczenie lokalu to bardzo istotna sprawa, ponieważ jest to wyznacznik tego, jak ekipa będzie dbała o Twoją własność.

Etap nr 3: Formalności

Kolejny etap nazwijmy etapem formalności, w którym warto zweryfikować wszelkie sprawy formalne, poczynając od kosztorysu. Kosztorys jest wykonywany na postawie Twojego projektu i powinien być kompleksowy. Powinien zawierać zestawienie wszystkich prac oraz elementów i materiałów, które są wymagane do jego zrealizowania, takich jak np. kleje, gładzie, płyty g-k, wkręty, śrubki, etc. Otrzymasz wtedy całkowity koszt wykończenia Twojego mieszkania lub domu. Oczywiście podczas realizacji często okazuje się, że są potrzebne dodatkowe prace i jest to wyceniane dodatkowo. Dlatego warto założyć sobie w budżecie jakiś dodatkowy margines na takie wydatki. Przy kompleksowej wycenie masz świadomość tego, ile będzie Cię kosztowało wykończenie i jak wpisuje się ono w Twój budżet. Dodatkowym plusem jest również to, że w razie potrzeby nie będziesz musiał jeździć do marketu budowlanego po każdą najmniejszą śrubkę i tracić swój cenny czas.

Zanim ostatecznie wybierzesz wykonawcę, oprócz kosztorysu zdecydowanie warto zapoznać się szczegółowo z draftem umowy. Poza ogólnymi warunkami współpracy warto zwrócić uwagę na akapit mówiący o gwarancji. Sprawdź na jaki okres oraz na jakie elementy jest udzielana. Dodatkowo, zawsze poproś ekipę o kopię polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Lepiej dmuchać na zimne. Jeśli, przykładowo, ekipa nieumyślnie uszkodzi rurę i woda zaleje sąsiada z dołu, to wtedy Twoja kieszeń może ucierpieć. Polisa OC ekipy powinna uchronić Cię przed takimi niemiłymi niespodziankami.

Ważny jest timing

Na koniec dodam jeszcze, że za poszukiwanie wykonawcy warto zabrać się dużo wcześniej niż planujesz rozpocząć remont. Do rzetelnych ekip praktycznie zawsze ustawia się kolejka chętnych, i na rozpoczęcie prac trzeba poczekać kilka, a nawet kilkanaście miesięcy.

Znalezienie i weryfikacja ekipy remontowej to bardzo czasochłonne zadanie. Jeżeli chcesz znaleźć rzetelną ekipę to musisz się w ten proces zaangażować i poświęcić swój wolny czas. Ale zdecydowanie warto to zrobić, żeby wykończenie Twojego mieszkania lub domu poszło sprawnie i bez niemiłych niespodzianek.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments