fbpx

Zapisz się na rozmowę z nami!

ROZMOWA

Zapisz się na niezobowiązującą rozmowę z nami, abyśmy mogli poznać i zrozumieć Twoje potrzeby i oczekiwania oraz przygotować ofertę, która będzie do nich dopasowana.

Blog

Jak wybrać architekta wnętrz dla siebie?

Podczas zakupu mieszkania lub budowy domu naturalnie zaczynasz wyobrażać sobie jego piękne wnętrza oraz to, jak miło i cudownie będzie spędzać w nich czas. Oczyma wyobraźni widzisz, jak relaksujesz się z książką na sofie lub po prostu spędzasz wspólne chwile z rodziną. To wtedy pojawia się w Twojej głowie pytanie: jak wybrać architekta wnętrz dla siebie, czyli takiego, który Twoją piękną wizję przekuje w zupełnie realny projekt?

Czym się zajmuje architekt wnętrz?

Zanim opiszę na co powinieneś zwrócić uwagę podczas wyboru architekta wnętrz warto powiedzieć w kilku słowach kim w ogóle jest architekt wnętrz i czym się zajmuje. Osobę wykonującą zawód architekta wnętrz powinna cechować nie tylko umiejętność zgrabnego doboru kolorów, materiałów i faktur. Oprócz ogólnie pojętych umiejętności plastyczno-estetycznych, architekt wnętrz powinien posiadać również szeroką wiedzę techniczną, związaną z branżą budowlaną czy materiałoznawstwem.

Zajmując się aranżacją pomieszczeń architekt wnętrz w pierwszej kolejności skupia się na określeniu ich funkcji
i ergonomii oraz tym, aby zaproponowane rozwiązania były dostosowane do wymogów technicznych i konstrukcyjnych. W praktyce dba o to, aby projektowana przestrzeń była wygodna i dopasowana do wymagań oraz przyzwyczajeń mieszkańców lub użytkowników. Architekt wnętrz wybiera wszystkie materiały wykończeniowe i dba o to, żeby pasowały do ustalonej koncepcji stylistycznej. Pisząc o materiałach mam na myśli m.in. podłogi, gresy, armaturę, ceramikę, meble czy oświetlenie. Tych elementów jest oczywiście dużo więcej, więc by ułatwić realizację projektu architekci wnętrz na ogół przygotowują tzw. zestawienie materiałów, które jest zbiorem wszystkich użytych w projekcie materiałów, mebli i wyposażenia wraz z potrzebnymi ilościami, cenami oraz informacją, gdzie można je zamówić. Architekt wnętrz przygotowuje również tak uwielbiane przez wszystkich wizualizacje, które pokazują w przybliżeniu jak będzie wyglądało wykończone wnętrze. Z doświadczania wiem, że jest to najbardziej wyczekiwany przez klientów moment. Do obowiązków architekta wnętrz należą także wizyty na budowie, konsultacje z wykonawcami i ekipami remontowymi oraz rozwiązywanie bieżących problemów pojawiających się w trakcie realizacji projektu. Trochę tego jest.

Jeżeli chcesz zobaczyć jak wygląda cały proces pracy z architektem wnętrz kliknij w ten link.

Poszukiwania: od czego zacząć?

Jak wybrać architekta wnętrz najbardziej odpowiedniego dla Ciebie? Warto zacząć od stylistyki. Nie każdy architekt jest w stanie wykonać projekt w każdej stylistyce świata. Szczerze mówiąc, to nie wiem, czy taki istnieje. Architekci wnętrz mają swoją ulubioną, dominującą stylistykę, w której wykonują projekty i uważam to za duży plus, ponieważ są specjalistami w tym co robią. Jeśli styl jakiegoś architekta wnętrz Ci się podoba i marzysz o wnętrzu utrzymanym w podobnej stylistyce, to o efekt końcowy raczej możesz być spokojny. Gorzej, gdy chcesz, aby wybrany architekt wnętrz zaprojektował wnętrze w stylu całkowicie odmiennym od tego, w którym czuje się dobrze i naturalnie. To tak, jakbyś poszedł do włoskiej restauracji i poprosił o przygotowanie sushi. Jeśli nie jesteś pewny czy styl konkretnego architekta wnętrz wpisuje się w Twoje upodobania, to wyślij do niego swoje inspiracje, np. przykłady wnętrz, które Ci się podobają, i zapytaj, czy jest w stanie zaprojektować dla Ciebie wnętrza w podobnej stylistyce. Świadomy architekt wnętrz powinien udzielić Ci szczerej, konkretnej odpowiedzi.

Poszukiwania architekta wnętrz w najprostszy sposób możesz zacząć od wyszukiwarki. Po wpisaniu frazy ,,architekt wnętrz” wyskoczy kilka stron adresów do przejrzenia. Już na tym etapie warto sprawdzić opinie dodane w Google przez klientów i dokonać wstępnej selekcji. Architekci wnętrz są bardzo aktywni w mediach społecznościowych i chętnie dzielą się tam rezultatami swojej pracy. To doskonałe źródło poszukiwań. Oczywiście warto również zapytać znajomych
o polecenie architekta wnętrz z usług którego korzystali i są zadowoleni zarówno z efektu, jak i sposobu pracy oraz komunikacji.

Oferta ofercie nierówna. Jak wybrać architekta wnętrz z tą odpowiednią?

Po etapie selekcji tych architektów wnętrz, których projekty podobają Ci się najbardziej przychodzi czas na kolejny krok, czyli porównywanie ofert. Na pierwszy rzut oka oferty architektów mogą być do siebie bardzo podobne, ponieważ zawierają te same elementy i zakresy prac takie jak np. układ funkcjonalny, wizualizacje czy rysunki wykonawcze. Natomiast, jak to w życiu, diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego warto podrążyć temat i dopytać co dokładnie wchodzi w skład każdego zakresu prac. Czy np. przy wykonywaniu układu funkcjonalnego dostajesz jedną lub kilka propozycji? Ile poprawek możesz wprowadzić do wizualizacji i projektów wykonawczych? Czy ilość konsultacji i spotkań z architektem jest ograniczona? Czy są elementy dodatkowo płatne oraz czy projekt jest tworzony w oparciu o budżet, jakim dysponujesz? To podstawowe rzeczy, o które zdecydowanie warto zapytać. Warto również poprosić architekta wnętrz o przesłanie przykładu kompletnego projektu, w którym możesz zobaczyć, jak wygląda każdy z etapów projektu opisany w ofercie, jak wyglądają rysunki wykonawcze, czy są szczegółowe, czy na podstawie sporządzonego zestawienia materiałów mógłbyś bezproblemowo przejść przez etap realizacji projektu. Dopytaj także o to, czy dany architekt wnętrz podejmuje się realizacji projektów dla nieruchomości o dowolnej powierzchni oraz upewnij się o typ nieruchomości, które projektuje. Niektórzy architekci projektują wnętrza wyłącznie komercyjne albo wyłącznie mieszkalne, oraz co więcej, tylko takie, które mają pewną minimalną powierzchnię, np. 50 m.kw.

Warto poświęcić na ten etap trochę czasu, bo najważniejsze jest to, abyś wybrał architekta wnętrz, który jest najlepszy konkretnie dla Ciebie i Twoich potrzeb.

Czy jest między Wami „chemia”?

Teraz przyszedł czas na, moim zdaniem, najważniejszy element, czyli sprawdzenie, czy między wami a architektem wnętrz jest chemia. Praca nad projektem trwa kilka miesięcy i w tym czasie architekt staje się częścią Twojego życia. Poznaje Twoje upodobania, gusta, marzenia, inspiracje, oczekiwania oraz przyzwyczajenia, a nawet plan dnia. Wszystko po to, by przygotować projekt skrojony pod Twoje indywidualne potrzeby, zupełnie tak jak szyty u krawca na miarę dobry garnitur. Dodam, że wcale nie chodzi o to, żeby architekt wnętrz stał się był Twoim najlepszym przyjacielem, a o to, by pomiędzy Wami pozostawały wzajemny szacunek, zaufanie oraz zgodność charakterów i wartości.

Jeśli masz zamiar skorzystać z usług większego biura projektowego, które zatrudnia kilku architektów wnętrz, warto poznać wcześniej osobę, z którą będziesz pracować.

Ach te terminy…

Załóżmy, że wybrałeś już konkretnego architekta wnętrz, który zna Twoje potrzeby, rozumie czego oczekujesz i z którym po prostu dobrze się dogadujesz. Ale czy to znaczy, że od razu możecie zacząć pracę nad Twoim projektem? Niekoniecznie. Dochodzi tutaj element, o którym również warto abyś pamiętał, czyli dostępność wolnych terminów. Do doświadczonych architektów wnętrz często ustawia się kolejka osób oczekujących na realizację projektu. Warto przed wyborem konkretnego architekta dowiedzieć się, ile będziesz czekać na rozpoczęcie prac projektowych i ile potrwa cały proces. Dlatego, żeby nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę i nie denerwować się tym, że Twój wymarzony architekt nie ma wolnych terminów ,,na już”, a Ty nie możesz czekać z projektem ani dnia dłużej, warto poszukiwania architekta zacząć jak najwcześniej. Najlepiej na etapie poszukiwania mieszkaniu lub projektowania domu.

Mam nadzieję, że znalazłeś w moim artykule kilka wskazówek i pomoże Ci on w odpowiedzi na pytanie, jak wybrać architekta wnętrz odpowiedniego dla Ciebie. Podziel się swoją opinią w komentarzu, bardzo chętnie ją poznam.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments